Správné fungování lidského těla se bez dostatečného množství vitamínů neobejde. Udělejte si jasno v tom, které z nich jsou pro zdraví zásadní, kde je najít a jak je tělu co nejúčinněji doplnit.
Na přísun vitamínů často myslíme teprve tehdy, když se začneme cítit nemocní. Měli bychom je však tělu dodávat neustále – právě aby fungovaly jako prevence a před nejrůznějšími chorobami nás ochránily. Protože si organismus neumí vitamíny vyrobit sám, je třeba na to myslet a správné látky mu dodat.
Existuje 13 základních vitamínů, které se dělí na dvě skupiny podle toho, zda jsou rozpustné ve vodě (vitamín C a vitamíny typu B) či v tucích (vitamín A, D, E a K). Co dokáže tělu každý z nich zajistit a co je jejich nejlepším zdrojem?
Pomáhá zejména zraku, ale je potřebný také pro vývoj kostí, pro správnou funkci pohlavních žláz nebo pro zdravý vzhled pleti. Proto bývá vitamín A součástí kosmetických produktů, kde se s ním můžete setkat ve formě retinolu, tedy jeho čisté formy. Pokud byste ho hledali ve stravě, jeho bohatým zdrojem je žlutá a oranžová zelenina i ovoce, také játra nebo žloutky. Pokud vám chybí vitamín A, můžete se setkat se šeroslepostí, či naopak přecitlivělostí na světlo, pálením očí a podobně.
B vitamínů je mnoho a každý z nich dokáže pomoci s jiným problémem – řeší vše od trávení přes cholesterol až po chudokrevnost.
Vitamín B1 brání únavě a zlepšuje trávení. Proto na něj myslete zejména v době, kdy jste vystaveni stresu v práci a nestíháte kvalitní stravu. Jeho nedostatek se může projevit nespavostí i zhoršenou schopností se soustředit. Jeho přísun byste měli pravidelně zvyšovat v těhotenství, během kojení nebo při léčbě antibiotiky. Najdete ho v semenech, fazolích, ovesných vločkách, pohance nebo v sušeném ovoci.
Vitamín B2 urychluje spalování a u dětí také zajišťuje správný vývoj mozku. Jeho zdrojem je droždí, mléčné výrobky, ryby nebo brambory. Vitamín B3 byste měli konzumovat, pokud máte vysoký cholesterol. Pokud ho máte málo, můžete být podráždění a cítit úzkost. Skvělým zdrojem jsou arašídy, hrách nebo krůtí maso. Pokud vás v noci přepadají křeče v lýtkách nebo máte třes v očních víčkách, může to být nedostatkem vitamínu B6. Zařaďte proto do jídelníčku droždí, ořechy, banány i vejce. Vitamín B12, který se nachází většinou v živočišných produktech, je důležitý proti chudokrevnosti.
Protože se podílí na téměř všech tělních procesech, bývá často označován za ten nejdůležitější. Posiluje imunitu i trávení, pomáhá při respiračních nemocech, a dokonce i při léčbě rakoviny. Jeho nedostatek způsobuje deprese, nespavost, v horších případech ztrátu pružnosti cév a vyšší výskyt modřin. Nejlepším zdrojem je ovoce, zejména citrusy, ale také jahody nebo černý rybíz. Nepodceňujte ale také kopřivu a medvědí česnek.
Vitamín E údajně zvyšuje potenci, působí ale také pozitivně na cévy a chrání před nádorovým onemocněním. Pomoci může i s křečemi a rovněž vyhlazuje pokožku. Najdete jej v ořeších, slunečnicových semíncích, rostlinných olejích, špenátu, kapustě nebo chřestu.
Vitamín F je známý pod pojmem esenciální mastné kyseliny, které jsou zodpovědné za funkci buněčných membrán. Díky tomu mají pozitivní vliv na stav vlasů, pokožky a nehtů. Pomáhají snižovat cholesterol, zabraňují kornatění cév. Jezte tedy semínka (lněná, konopná, dýňová, slunečnicová) a ořechy.
Vitamínu H se také říká biotin a je zásadní pro zdravou kůži, ale také vlasy. Doporučuje se při jejich padání. Přirozeně se nachází v droždí, vaječných žloutcích, ořeších nebo v ovesných vločkách.
Je nepostradatelný pro správné vstřebávání vápníku a jeho ukládání v kostech. Jeho zdroj je na dosah – sluneční záření. Přesto tento vitamín mnoha dětem i dospělým chybí. Některé údaje říkají, že Češi mají jen 30 procent zásob, které by ve skutečnosti měli mít. Nedostatek u dětí přitom způsobuje křivici, u dospělých pak řídnutí kostí. Abyste ho doplnili, můžete udělat dvě věci: být víc venku a vsadit na doplňky stravy.
Až si budete vybírat vhodný doplněk stravy pro doplnění vitamínu, kterého má většina z nás nedostatek, můžete mít i šetrnou přírodní variantu.
Přestože je vitamín D3 jediný, který může naše tělo samo produkovat, měli by dokonce i ti, kdo tráví venku dostatek času, přemýšlet nad užíváním dalších vitamínů D3 a K2. Aby totiž bylo možné produkovat dostatek vitamínu D přirozeným způsobem, muselo by být celé tělo za slunečného dne vystaveno přímému slunečnímu záření. To jde opravdu těžko v létě, natož v zimě.
Pokud se doplňkům stravy vyhýbáte, protože nechcete tělu dodávat zbytečnou chemii, zkuste vitamíny v kapkách WoldoHealth, které jsou přírodní, vegetariánské a rozpuštěné v kokosovém oleji, bez barviv, příchutí, bez želatinové laktózy a lepku.
Kombinace vitamínu D3 a K2 je pak spolehlivým způsobem, jak si udržet zdravé kosti, ale také zuby a normální srážlivost krve. Vitamíny v kapkách v kvalitní ochranné lahvi s pipetou koupíte na woldoshop.cz za 990 Kč.